“Der Spiegel”: Vetëdorëzohet “Escobar” që furnizonte Europën me drogë

13:36 | 17/01/2019

Prestigjozja gjemrane “Der Spiegel” raporton në faqen e saj online për vetëdorëzimin në polici të Klement Balilit, i cili konsiderohej si një prej krerëve të bandave më të kërkuar në botë. I njohur edhe si “Pablo Escobar i Ballkanit”, ai konsiderohet si një nga organizatorët më të rëndësishëm të trafikut të drogës nga Amerika Latine përmes Ballkanit në drejtim të Europës Perëndimore dhe Veriore.

Ndërkombëtarisht u bë i njohur kur në Maj të vitit 2016, policia greke në bashkëpunim me DEA-n amerikane, kapi rreth 670 kilogramë kanabis në ishullin e Zakinthos. Balili i shpëtoi për pak arrestimit në atë kohë. Disa anëtarë të bandës së tij u arrestuan. Që atëherë, hetuesit grekë e shpallën në kërkim./abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono