Deputetja e PS-së: Çfarë i shtohet punës së Komisionit të Reformës Zgjedhore

17:58 | 24/04/2019

Kuvendi ndryshoi formulën për Komisionin e Reformës Zgjedhore. Mazhoranca dhe opozita e re kanë vendosur që ky komision të bëhet me 10 anëtarë, 5 nga mazhoranca 4 nga grupimet opozitare në parlament dhe një nga Partia Demokratike, e cila e ka refuzuar.

E ftuar në emisionin “Mbrëmje ABC” nga Mirela Milori, deputetja e Partisë Socialiste, Klotilda Ferhati, sqaroi se punës së komisionit i është shtuar edhe një objektiv tjetër. Bëhet fjalë për çështjen e ndryshimit të sistemit zgjedhor.

“Komisioni Reformës zgjedhore nuk e ka përmbushur dot misionin e tij nga momenti që u krijua e deri më sot për shkak të bojkoti të ish-deputetëve të opozitës dhe për këto arsye ndryshimi thelbësor ka të bëjë me shtyrjen e afatit nëq mënyrë që objektivat që kishte ky komision të përmbushen sepse tashmë është e pamundur për kaq kohë sa ka ngelur të mbyllej puna e këtij komisioni. Është shtuar afati deri në Nëntor të 2019-s dhe është shtuar në objektin e punës së komisionit përveç ndryshimeve në Kodin Zgjedhor sa i takon adresimit të gjithë rekomandimeve të OSBE/ODHIR në zgjedhjet e mëparshme, në përputhje me të gjitha standardet më të mira dhe shtohet çështja e ndryshimit apo jo të sistemit zgjedhor që ne kemi në vend dhe ka të bëjë me hapjen e një debati duke u dhënë një mundësi të gjithë aktorëve politikë në parlament edhe jashtë për të diskutuar nëse është e udhës që i shërben interesit publik të vendit që të ndryshojë sistemi. Pra kjo i shtohet në objekt edhe punës së komisionit”, tha Ferhati.

Megjithatë edhe nëse ndryshimet në Kodin Zgjedhor arrihen që tani me punën e komisionit, ato do të jenë të aplikueshme vetëm në zgjedhjet e ardhshme kombëtare.

“Mendohet që nëse arrihen ndryshimet në Kodin Zgjedhor nuk do të jenë të aplikueshme përveçse në më të hershmen e vet në zgjedhjet kombëtare të 2021-shit. Kështu që çfarë do që të arrihet do jetë e aplikueshme në 2021-shin. PS është e hapur të diskutojë çdo lloj çështje që i shqetëson faktorët politik, por i shërben edhe interesit publik”, tha deputetja./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono