Deputetët britanikë zgjedhin kryetarin e ri të Parlamentit

14:21 | 05/11/201914:210

Pasardhësi i Xhon Berkou në Mbretërinë e Bashkuar është Lindsei Hoil. Deputetët britanikë zgjedhin kryetarin e ri të parlamentit në një moment shumë të rëndësishëm politik për vendin.

Deputetët britanikë kanë zgjedhur laburistin Lindsei Hoil si kryetar parlamenti, për të zëvendësuas Xhon Berkou, i cili mbante postin prej 10 vitesh. I konsideruar si fitues që në fillim, deputeti 62 vjecar u zgjodh në raundine katërt të votimeve me 325 vota pro nga 540.

Ai do të ketë detyrën delicate për të drejtuar debatet për Brexit, dpara një parlamenti që do të marrë një pamje më të qartë pas zgjedhjeve të 12 dhjetorit.

Në raundin e parë të votimit kanë qendë shtatë kandidatë: katër grad he tre burra. Laburistja Meg hillier dhe konservatori Eduard Leig u përjashtian pasi morën më pak se pesë për qind të votave. Ndërsa Hoil ka marrë më shumë vota që në raundn e parë. Ai ka qenë zëvendës i Berkou që nga viti 2010.

Votimi për kryetarin e ri të parlamentit ishte i fshehtë, dhe kandidati fitues duhet të merrte mazhorancën absolute të votave, ndërkohë që në cdo raund votimi, kandidati më pak i votuar dhe ata me më pak se 5 për qind të votave eliminoheshin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono