Depërtoi në sistemet e FBI-së e NASA-s, hakeri britanik fiton betejën kundër ekstradimit

19:59 | 05/02/201819:590

Ka shpëtuar nga ekstradimi në Shtetet e Bashkuara, ku do të merrte një dënim të rëndë, hakeri britanik i dyshuar se kishte depërtuar në sistemet e FBI-së dhe institucioneve të tjera amerikane.

Personi i dyshuar si hakeri që depërtoi në sistemet e institucioneve amerikane, Lauri Love, ka fituar procesin kundër ekstradimit në Shtetet e Bashkuara.

Love, 33 vjeç nga Britania, u arrestua në Tetor të 2013-s nën dyshimin se kishte hyrë në sistemet e FBI-së, Bankës Qendrore Amerikane dhe NASA-s. Gjyqtarët e çështjes, që këtë herë po trajtonin apelimin e tij, deklaruan se ekstradimi do të ishte tiranik për shkak të gjendjes së tij fizike dhe mendore.

Ata i bënë thirrje prokurorëve që ta procesojnë zotin Love, i cili vuan nga sindroma Asperger, në Angli. “Ne nuk po kërkojmë mosndëshkimin e tij për aktet që ka bërë, por sugjerojmë që të gjykohet në Mbretërinë e Bashkuar dhe që ta vuajë dënimin këtu, nëse shpallet fajtor”, ka deklaruar gjyqtari. Duke nënvizuar se 33-vjeçari vuan edhe nga depresioni, zyrtari i lartë ka theksuar se ekstradimi në Shtetet e Bashkuara do të ndikonte negativisht në shëndetin e tij mendor, duke e detyruar madje të kryejë vetëvrasje./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono