Denoncimi në “Stop”, arrestohet gjyqtari dhe psikologia

17:26 | 09/01/2019

Arrestohet gjyqtari dhe psikologia e Gjykatës së Fierit, të përfshirë në skandalin seksual e korruptiv të publikuar në emisionin “Stop”.  Gjyqtari i Fierit, Roland Hysi shfaqej teksa i kërkonte një nëne të divorcuar rryshfet e marrëdhënie seksuale në këmbim të dhënies së kujdestarisë së fëmijës. Bashkë me gjyqtarin në pranga u vu dhe psikologia Elona Meçani, e cila luante rolin e sekseres.

Policia ka arrestuar gjyqtarin e Shkallës së Parë në Fier, Roland Hysi, i cili u denoncua në emisionin “Stop” në TV Klan, pasi kërkonte favore seksuale dhe ryshfete. Sipas uniformave blu, ai akuzohet për veprën penale ‘Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtojnë funksione publike’. Po ashtu  mbi gjyqtarin rëndon akuza ‘Korrupsioni pasiv i gjyqtarëve dhe prokurorëve të tjerë të drejtësisë’. Hysi u filmua nga kamera e fshehtë e emisionit investigativ “Stop” duke i kërkuar para dhe favore seksuale një nëne që luftonte për kujdestarinë e fëmijës së saj.

Të njëjtin fat kishte edhe psikologia e Gjykatës së Fierit, Elona Meçani, e cila bënte edhe rolin e sekseres që gjithashtu merr “pjesën e vet” prej 500 eurosh. Të dy të prangosurit ndodhen në Drejtorinë e Policisë së Tiranës në pritje për t’u njohur me masën e sigurisë që do të jepet nga Krimet e Rënda.

Ndërkohë pak orë pas trasmetimit të videos, Krimet e Rënda regjistruan kryesisht një procedim për veprat penale. Në lidhje me këtë ngjarje reagoi të mërkurën edhe Këshilli i Lartë Gjyqësor. Duke shprehur shqetësim dhe indinjatë për implikimin e mundshëm të gjyqtarit në afera korruptive, KLGJ nxiti shqyrtimin dhe verifikimin e plotë të ngjarjes nga strukturat përkatës.

Rasti i gjyqtarit të Fierit u denoncua në programin “Stop” mbrëmjen e së martës. Ai u denoncua nga një nënë, palë në një proces gjyqësor për kujdestarinë e fëmijës së saj. Sipas denoncueses, e cila pranoi të regjistronte bisedën me gjyqtarin, Hysi i kërkoi para dhe raport seksual në këmbim të vendimit gjyqësor. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono