Dënimi i Skënderbeut, një “shuplakë” edhe për futbollin shqiptar

23:05 | 12/07/201923:050

Dënimi i Skënderbeut ishte një goditje e madhe edhe për futbollin shqiptar ku juglindorët kanë dominuar në dekadën e fundit. Korçarët u dënuan duke u bazuar mbi luhatjet e koeficienteve të basteve, një rast i paprecedentë, por që i kushtoi shumë shtrenjtë skuadrës shqiptare.

Goditja e Skënderbeut nuk ishte thjesht dhe vetëm rikonfirmimi për të dëmtuar dhe asgjesuar një klub, por edhe një goditje karshi futbollit shqiptar dhe imazhit të tij në Europë, që vitet e fundit kishte fituar kuota edhe nëpërmjet ecurisë së Skënderbeut në Kupat e Europës.

Një vendim i tillë që rikonfirmon 10-vjeçarin e frikshëm mbi korçarët e futbollit, nuk është thjesht dhe vetëm shembull karshi një skuadre të një vendi të vogël, por edhe një prishje e plotë e proporcionit mes veprës së kryer dhe dënimit të dhënë.

Tashmë është fakt, përpos hapit të fundit që mund të herë klubi. 10 vjet janë shumë dhe kjo është një goditje morali akoma më e fortë për skuadrën dhe qytetin.

Mund të ketë tek-tuk ndonjë entuziazëm, por në tërësi kauza e rritjes së imazhit të futbollit shqiptar mori sot një goditje të rëndë. Skënderbeu ra, jo në Krujë, por në Lozanë.

Sidoqoftë gjurma që ka lënë deri më tani në futbollin shqiptar është një etalon i fortë se si mund të jesh fitues edhe në Europë. Dy herë në Europa League, në grupet e saj, nga një skuadër shqiptare, dhe kjo është Korça e president Takajt.

Që gjithsesi sërish nuk çedon dhe nuk e braktis qytetin. Por Skënderbeu ka qenë dominant kryesor i meritueshmërisë në fushë dhe në administrimin e një klubi me parametra europiane.

Jo thjesht në rezultate dhe të bërit ekip cilësor, por edhe në strategji, politika mbi funksionimin real dhe jo fiktiv të një klubi. Arbitrazhi i Lozanës e la 10 vjet në tribunë skuadrën korçare, as në stol jo e jo, megjithatë skuadrat e tjera shqiptare janë ende larg gjurmës së saj për të qenë një skuadër krenare që prodhon lojë të bukur, dhe ecën gjatë në kompeticionet e UEFA-s.

U ndëshkua një skuadër, e cila futbollin shqiptar e kreditoi jo pak në vitrinën ndërkombëtare. Keqardhje e madhe për një ekip që prodhoi një pjesë të historisë shqiptare të futbollit në arenën europiane./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono