Denaj për rritjen ekonomike në tremujorin e parë të vitit: Sipas parashikimeve

15:37 | 01/07/201915:370

Situata politike në vend pritet të ndikojë në rritjen ekonomike. Ministrja e Financave Anila Denaj e bëri të ditur në një deklaratë për mediat, ndërsa u shpreh sa për tremujorin e parë të vitit ekonomia rezultoi sipas parashikimeve të qeverisë.

Rritja ekonomike nga janari deri në mars në nivelin e 2.21 % sipas Institutit të Statistikave ka rezultuar sipas parashkimeve të qeverisë.  Ministrja e Financave e theksoi në një deklarate për mediat.

Efekte negative në rritjen ekonomike gjatë tremujorit të parë të vitit dhanë mbyllja e lojrave të fatit, prodhimi i energjisë elektrike dhe bujqësia.

Ekonomia shqiptare sipas ministres së Financave pritet të përballet me të tjera rreziqe.

Ndërkohë gjatë tremujorit të parë të vitit papunësia zbriti në 12.1%, ndërsa numri i të punësuarve u rrit me 1.5%. /ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono