Demi: Shqiptarët, popull i ndrydhur

18:36 | 26/10/2018

Mjeku psikiatër, Neli Demi, ishte i ftuar në ABC News ku foli rreth ndikimit të politikës në jetën sociale dhe psikologjinë e qyetarëve. E pyetur nga gazetarja Mirela Milori pse në Shqipëri kemi një politikë agresive dhe popull të qetë, Demi tha se sipas tij populli është i ndrydhur. Shembull mori vitin 1997.

“Nuk do thoja që është popull i qetë. Unë do thoja që është i ndrydhur. Ne siç ia kemi treguar vetes dhe botës arrijm që të shmangim aktivizmin tonë dhe vijmë në një moment kur shpërthejmë në dukuritë tona, ’97-a për shembull. Nuk dua të them që populli është fajtor, por ne kontribuojmë në një farë mënyre”, tha Demi.

Gjatë emisionit, Demi tha gjithashtu se psikologjia shfrytëzon momentet e një shoqërie të caktuar.

“Psikologjia politike shfrytëzon momentet e një shoqërie të caktuar. Shfrytëzon dinamikat demografike, historinë, nga vjen kjo shoqëri, çfarë mentaliteti të përgjithshme ka. Të gjitha këto janë gjëra që ata që ndërtojnë politika i dinë mirë dhe ata që këshillojnë politikantët e dinë mirë për të formuar imazhin e një individi që do bëhet politikan”, u shpreh Demi.

Opinioni i politikanëve ndikon shumë te qytetarët, sepse sipas psikiatrit Demi ata kanë pushtet dhe marrin vendime në jetën e tyre të përditshme.

“Sigurisht që ndikon. Politikanët nuk janë opoinionbërës të thjeshtë por me pushtet përveç aksesit që kanë në media, kanë dhe pushtet dhe marrin vendime në jetën e tyre të pë4rditshme. Kjo sigurisht që ndikon. Njerëzit mund të ndjehen të intimiduar, dëshpëruar, nervozuar. Sjellja e politikanëve ndikon jashtë mase në mënyrën si i përçojnë mesazhet”, tha Demi./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono