Dekretimi, Meta: Ministria e Mbrojtjes njoftoi lirimin e Lleshajt

08:23 | 17/11/201808:230

 Kreu i Shtetit Ilir Meta, i ftuar në Zonë e Lirë, ka shpjeguar dekretimin e Sandër Lleshajt në postin e kreut të ministrisë së Brendshme, të bërë publik vetëm 10 minuta përpara se të hynte në studio.

“Është e qartë në Kushtetutën e Shqipërisë që jemi vend demokratik që janë të ndarë pushteti civil nga ai ushtarak. Kështu që një dekret nga ana e Presidentit për emërimin pa këtë veprim, pa dekretin e mëparshëm për lirimin nga shërbimi aktiv, do të ishte një shkelje e hapur e qartë dhe flagrante e Kushtetutës, sepse nuk është thjeshtë një shkelje sipërfaqësore por është një shkelje e një parimi themelor mbi të cilin ngrihet Republika e Shqipërisë dhe qeverisja demokratike në këtë vend. Arsyeja ime është kjo dhe për mua kjo nuk është arsye e vogël, është arsye kushtetuese”.

Dekretimi i Lleshajt ministër i Brendshëm erdhi pas propozimit për herë të dytë të tij nga kreu i qeverisë Rama, duke krijuar idenë e një përplasje mes tij dhe presidentit. I pyetur nga gazetari nëse kjo pritet gjatë zgjedhjeve, Meta dha një përgjigje shteruese.

Arian Çani: Kujdes z. President! “Pyetja që vret” sonte është kjo. A do të ndodhë një përplasje e madhe Meta-Rama në zgjedhjet politike të vitit 2021? Apo pritet të ndodhë në vitin tjetër, në zgjedhjet lokale?

Presidenti Meta: Zero përplasje.

Një koment kreu i shtetit e bëri edhe për heqjen e shqiponjës nga sheshi ku pritet të vijojë ndërtimi i Unazës së Madhe.

Presidenti Meta: U kënaqa që bënë një ceremoni për ish-futbollistin e kombëtares tonë, Edvin Muratin. T’ia bëjmë Edvinit sepse ka luajtur për kombëtaren.

Arian Çani: Shqiponja u rrëzua.

Presidenti Meta: Jo, jo nuk rrëzohet shqiponja Edvinit.

Arian Çani: Shqiponja e Edvinit jo!

Presidenti Meta: Për Muratin!

I pyetur nëse dekretin për emërimin e Lleshajt ministër të Brendshëm e bëri në mënyrë që Vitore Tusha të merrte pëlqimin e parlamentit për të Kryesuar Kontrollin e Lartë të Shtetit, pas një bisede kokë më kokë të zhvilluar me kreun e kuvendit Gramoz Ruçi, presidenti Meta e mohoi duke e quajtur lajmin fals./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono