Deklarata e Vuçiç: Prishtina, Podgorica dhe Sarajeva të jenë në nismën për Lidhjet Ekonomike

20:26 | 08/11/201920:260

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha për herë të parë këtë të premte në forumin ekonomik të Davosit se dëshiron të shohë Prishtinën dhe Sarajevën në Nismën për Lidhjet Ekonomike. Vuçiç u shpreh se heqja e pangesave për lëvizjen e lirë të mallravë të kapitalit, shërbimeve dhe njerëzve në rajon është shumë e rëndësishme për Serbinë. Presidenti serb tha se do të dëshironte ti shihte Prishtinën, Podgoricën dhe Sarajevën në iniciativën për të lidhur gjashtë ekonomitë e ballkanit perëndimor. Vuçiç në një konferencë shtypi pas Forumit Ekonomik Botëror kushtuar Ballkanit Perëndimor në Gjenevë u shpres se ai pret shumë pengesa për iniciativën./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono