Dedikim triologjisë së Xhanfize Kekos, premierë në 2K “Mimoza Llastica”

18:23 | 03/11/2018

Edicioni i 16 të Tirana International Film Festival ia dedikoi natën e parë regjisores së njohur të filmave për fëmijë Xhanfize Kekos.  Filmi i saj “Mimoza Llastica” është shfaqur për herë të parë në versionin e masterizuar 2K.

“Mimoza Llastica” për herë të parë shfaqet në versionin e masterizuar 2K. Një ndër filmat më të dashur për fëmijë u transmetua në kuadër të edicionit të 16-të Tirana International Film Festival.

“Mimoza Llastica”,  “Tomka dhe shokët e tij” dhe “Kur xhirohej një film” triologjia e regjisores shqiptare Xhanfize Keko për herë të parë do të prezantohet në Cinemateken e Kopenhages.

Prezantimi është mundësuar nga Instituti Danez i Filmit në bashkëpunim me kompaninë filmike SKA-NDAL dhe mbështetjen e Qendrës Kombëtare të Kinematografisë.

“Tomka dhe shokët e tij” do prezantohet përpara publikut të cinematekës nga programuesi i Danish Film Institute Jesper Andersen ndersa “Mimoza llastica” do të prezantohet nga protagonistja  Zhaklina Dhimojani Blater.

Kjo triologji që i dedikohet një prej personaliteteve më të shquara të kinemasë shqiptare, shumë shpejt do të jetë edhe pjesë e programimeve të Cinematekave në Oslo dhe Stokholm. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono