Debutimi përrallor i Haaland, pensionistët e Norvegjisë fërkojnë duart

17:38 | 28/01/202017:380

Erling Haaland është një nga surprizat më të bukura të këtij sezoni. 19-vjeçari norvegjez ka shënuar gola pafund me Salzburg në fazën e parë dhe po e përsërit veten edhe te Borussia Dortmund. Gjiganti norvegjez e ka nisur në mënyrë të shkëlqyer aventurën gjermane dhe ka shënuar 5 gola për… 57 minuta.

Një gol çdo 660 sekonda është një statistikë e frikshme dhe efikasitetit të Haaland po i gëzohen tifozët e Dortmund dhe… pensionistët e Norvegjisë. Bild zbulon prapaskenën interesante të investimin gjenial. Fondi i pensionistëve të vendit nga vjen Haaland, investoi 7 milion euro nëntorin e vitit 2018 për të blerë 1.08% të aksioneve të Dortmundit në bursë.

Që në momentin e firmës së sulmuesit me verdhezinjtë, fondi fitoi 260 mijë euro. Fitimet e tyre vijojnë të rriten pas çdo goli që shënon djaloshi norvegjez. Debutimi ka shkuar për mrekulli dhe deri tani ia ka dalë të shënojë 5 gola, duke lumturuar tifozët e klubit gjerman dhe patriotët e vjetër të tij. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono