21:51 | 06/12/2017

Prej 5 ditësh Theshi është bllokuar totalisht nga dëbora. Banorët nuk arrijnë të komunikojnë me rrethinat e tjera dhe me energji elektrike furnizohet vetëm një pjesë e zonës. Në rrugën që të çon drejt Thethit po ndërhyhet për largimin e borës, por aksioni pritet të zgjasë disa ditë.

Pas përmbytjeve në jug, moti ka krijuar probleme në veri.
Thethi prej disa ditësh është i izoluar totalisht.
Fadromat e para kanë nisur ndërhyrjen për largimin e deborës.
Në zonë ishte Prefekti i Shkodrës, Çesk Millja dhe Drejtori i ARRSH Shkodër.
Firma që e ka në kontraktim rrugën nuk i është përgjigjur detyrimeve që parashikon kontrata. Ndaj, pas kërkesës së prefektit në rrugën e Thethit po ndërhyn një tjetër kompani.
Bora, përvçe se ka izoluar shumë banorë, po dëmton edhe turizmin. Sa i përket energjisë elektrike, në Theth është kthyer furnizimi, por në Dukagjin disa fshatra janë në errrësire nga dëmtimi i rrjetit./abcnews.al

 

 

 

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono