Debati te “Ligjet”/ PD: Doni të fusni imunitetin e deputetit. Reagon Balla

14:50 | 30/01/201914:500

Pas një debati të ndezur dy orësh, mazhoranca e opozita shtynë shqyrtimin e ndryshimeve në rregulloren e kuvendit, të propozuara nga PS. Akuzave të opozitës se po tentohet të rifutet imuniteti i deputetit, mazhoranca e ftoi që të rishikonin së bashku ndryshimet e propozuara.

Mazhoranca dhe opozita, të mbledhur në komisionin e ligjeve për diskutimin dhe miratimin në parim të ndryshimeve të propozuara në rreguloren e Kuvendit, dështuan me sukses.

Dy orë pas debatit mbi mënyrën dhe vendin ku duhen miratuar ndryshimet në rregullore…

Alibeaj: “Është një lapsurs, është një gabim në rastin më të mirë i Konferëncës së Kryetarëve që i ka sjallë si lëndë. Në kërkojmë mbledhjen e Këshillit të Mandatëve që i takon kryetarit të Kuvendit ta thërrasë”.

Manja: “Ju bëtë bojkon të sesionin e vjeshtës dhe bllokuan Këshillin e Mandateve dhe të rregulloreve. Për rrjedhojë Konferenca e Kryetarëve nisur nga kjo situatë ka vendosur që t’ia kalojë Komisionit të Ligjeve”.

Komisioni votoi shtyrjen e diskutimeve në mbledhjen e rradhës, për shkak të mos dakordësisë mes palëve. Propozimin e bëri ish kreu i komisionit, njëkohësisht ish-ministi i brendshëm Fatmir Xhafaj.

Xhafaj: “Ta shtyjmë sepse mblidhet Konferenca e Kryetareve, të mblidhemi në Komisionin e Ligjeve dhe të vijojmë diskutimin”.

Por as kjo nuk kënaqi opozitën, e cila diskutimin kërkon ta bëjë në pozita të barabarta.

Alibeaj: “Jo këtu sepse keni forcën e kartonit, nëse doni e miratoni si të doni”.

Kjo pavarësisht deklaratës së kerut të grupit parlamentar socialist Taulant Balla.

Balla: “Mos kini merak, rregullorja votohet vetëm me consensus”.

Ndryshimet në nenin 118 u bënë shkak i “mburojës” që opozita kërkon në Këshillin e Mandateve dhe Rregullores…

Alibeaj: “Ju kërkoni të fusni imunitetin e deputetit”.

Balla: “I heqim, shkruajini si të doni dhe i sjellim”.

Parimisht komisioni vendosi ngritjen e një grupi pune me pjesmarrës nga të gjitha partitë parlamentare, PS, PD, LSI, për të bërë ndryshimet e nevojshme në nenet përkatës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono