Debati për përmbajtjen e progres raportit në Byro Politike

08:06 | 19/04/201808:060

Debati për përmbajtjen e progres raportit, kriteret e përmbushura dhe kushtet të tjera nën zë të papublikuara kanë qenë pjesë e diskutimeve në studion e “Byro Politike” në ABC News nga Juli Xhokaxhi me të ftuarit Jorida Tabakun deputete e PD-së, Klotilda Ferhati Bushka, deputete e PS, Enton Abilekaj, drejtor i Fax News dhe Ervis Iljazaj, drejtor i Mapos.

Për deputeten demokrate Jorida Tabaku, rekomandimi për çeljen e negociatave është një mundësi për Shqipërinë për ta shfrytëzuar momentin dhe mundësinë që i jep Bashkimi Evropian, pavarësisht eurofisë.

Sipas socialistes Klotilda Ferhati Bushka, ky lajm konfirmon përpjekjet e qeverisë shqiptare përsa i takon progresit të arritur për forcimin e shtetit ligjor.

Për Abilekajn rekomandimi për hapjen e negociatave me BE, nuk ka asnjë arsye për të qenë në delir, sepse sipas tij nuk është ndonjë arritje e jashtëzakonshme.

Sipas Ervis Iljazajt ky lajm është shumë i rëndësishëm për Shqipërinë dhe ka një insistim të madh nga institucionet BE-së për këtë gjë, që do të thotë se Europa nuk i ka hequr sytë nga Ballkani, pavarësisht euroskepticizmit. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono