Debati për nderimin e heronjve, Godole: E vërteta historike është utopike

16:43 | 06/11/201916:430

Mbrëmjen e sotme ishte e ftuar në ABC News me Mirela Milorin,  pedagogia Jonila Godole. E pyetur për debatin e shumë përfolur për nderimin e heronjve të Luftës së Dytë Botërore, Godole u shpreh se, fotografitë ka ditë që janë vendosur, duke shkaktuar edhe debate të shumta. Vendosja e portreteve të atyre që nuk kanë marrë pjesë gjatë Luftës së Dytë Botërore nuk e justifikon termin heronj, tha Pedagogia.

“Nëse do të ishin me të vërtet përfaqësues, të ideve, lirisë, që kishin një synim të përbashkët që Shqipëria të çlirohej, nuk do të kishte shkaktuar shumë debat, por në fakt në ato mungojnë emra që vërtet kanë sakrifikuar”, u shpreh Godole.

“Do të ishtë mirë që të kishim paqe me njëri-tjetrin, pasi të kemi sqaruar se kush ështe historia që ne duam të kujtojmë atehërë mund të ulemi dhe ti përcjellim të rinjve atë që vërtet duhet të njohin. Ka një pasaktësi të organizatorëve. Nuk më duket me vend se si i kemi prezantuar martirët. Duhet të kishim gjetur një mënyrë më origjiniale”, tha Godole.

Sipas pedagoges historia duhet të shkruhet me qetësi në mënyrë që ne të shfletojmë saktë historinë e Shqipërisë dhe kjo mund të arrihet vetëm duke ruajtur dokumentat. “Ne nuk ja kemi dalë në tre dedaka të bënim një rishikim të historisë. E vërteta historike është utopike sepse historia nuk është statike, por një dit do të vijë brez i cili do ta zbardhë historinë por qe do të jetë shumë vonë”, tha ndër të tjera Godole./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono