Debate në parlamentin grek para ratifikimit të marrëveshjes së Prespës

14:45 | 23/01/2019

Vijojnë debatet në parlamentin e Greqisë rreth ratifikimit të marrëveshjes së Prespës. Mediat greke raportojnë se kohëzgjatja e seancës do të varet nga numri I deputetëve që do të kërkojnë fjalën. Edhe pse për ratifikimin nuk duhet një shumicë absolute, mediat greke shkruajnë se sipas parashikimeve marrëveshja do të miratohet me të paktën  151 vota duke pasur parasysh deklaratat e fundit të pjesës më të madhe të deputetëve.

Ndërkohë kryetari i Demokracisë së re, Misotakis deklaroi se partia e tij do të bëjë të pamundurën që marrëveshja e Prespës mos të ratifikohet në parlament. Lideri i opozitës u bëri apel deputetëve që të kenë kujdes me votën e tyre pasi do të përballen me ndërgjegjen e tyre dhe historinë në të ardhmen. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono