Datëlindja e dyfishtë e Google

23:30 | 04/09/2018

4 shtatorin e vitit 1998 Larry Page dhe Sergey Brin themeluan motorin e kërkimit më të përdorur në botë.

Por ka edhe një ditëlindje zyrtare që është 27 shtatori  dhe ja përse: Saktësisht 20 vjet më parë në 4 shtatorin e vitit 1998 Page dhe Sergey Brin përuruan atë që shumë shpejt do të bëhej motori i kërkimit më të përdorur  në botë. Por ka edhe një datëlindje tjetër, është 27 shtatori, që Google tradicionalisht i kujton botës me një doodle. Kjo është një histori e vitit 2005.

Hipoteza më e përhapur i referohet një publikimi të Google, të shpërndarë më 26 shtator 2005. Në këtë rast Google konfirmoi se baza e të dhënave të tij është shumë herë më e madhe, krahasuar me atë të vitit ’98. Ky postim, i botuar në blogun e Google, është i datës 26 shtator, por nga ajo kohë, motori i kërkimit është festuar më 27, për të treguar fillimin e një epoke të re.

Në çdo rast janë 20 vjet jetë. Pak për njerëzit, por një përjetësi për çdo kod. Në këtë periudhë të shkurtër-të gjatë kohore, Larry Page dhe Sergey Brin, në epokën 25 vjeçare universitare në Stanford (Kaliforni), e nisën me vetëm 100,000 dollarë (të marrë hua), ndërsa sot kanë rritur një fëmijë që vlen më shumë se 100 miliardë euro dhe që përdoren nga 90% (ose më shumë) i atyre që lidhen në Web.

Google është një nga kompanitë me vlerën më të madhe në botë, me veprimtari tregtare, me kërkim dhe zhvillim në fusha të ndryshme e që konsideron se është më pak se gjysma e tërë reklamimit të shitur online në botë. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono