Data e Republikës “mollë sherri”, historianët dhe akademikët: Akt i turpshëm, nostalgjikë të diktatorit Hoxha

18:01 | 11/01/202018:010

Disa akademikë, profesorë të historisë dhe kostitucionalistë mbështesin propozimin e 15 shoqatave kombëtare atdhetare për rikthimin e 11 janarit si datë zyrtare të Republikës. Historiani Erald Kapri i cilëson nostalgjikë të diktatorit Hoxha dhe këtë inciativë të turpshme.

15 shoqata kombëtare atdhetare nën përkujdesjen e disa akademikëve, profesorëve të historisë dhe kostitucionalistëve, janë mbledhur pikërisht me 11 janar, për të propozuar rikthimin e kësaj date si feste zyrtare të Republikës së Shqipërisë. Ndërkohë juristi Idaet Beqiri nuk njeh datë tjetër.

Madje edhe një zë kundër mes tyre, i cili propozon datë tjetër, atë të themelimit të Republikës së Ahmet Zogut, u kundërshtua.

Edhe studiuesi i njohur Moikom Zeqo mbështet 11 janarin me këtë argument.

Ndërsa historiani Erald Kapri këtë propozim të historianëve dhe kostitucionalistëve e cilëson akt të turpshëm për të rikthyer nostalgjinë për diktaturën.

“Propozimin e datës 11 janarit e shoh si diçka të turpshme, një simbolikë që lidhet me diktaturën”, u shpreh Kapri.

Propozuesit e 11 janarit dhe kundërshtarë të kësaj date bashkohen vetëm në një pikë që Republika e Shqipërisë duhet të festohet, por data që përbashkon gjithë shqiptarët sipas historianit Kapri është 21 janari  Kongresi i Lushnjës i cili është edhe akti kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë.

Për koncidencë këto ditë edhe shumë  gazeta on-line dhe portale, sjellin në vëmendje kujtimet e të vesë së diktatorit, Hoxha./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono