Data e re e zgjedhjeve, përfundon takimi i aleatëve të PD-së me Metën (Video)

19:55 | 12/06/201919:550

Aleatët e Partisë Demokratike zhvilluan pasditen e kësaj të mërkure në ambientet e Presidencës një takim me kreun e shtetit Ilir Meta. Temë kryesore e diskutimit ishte data e re e zgjedhjeve pas çdekretimit të 30 Qershorit.

Në përfundim të takimit, kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi deklaroi se Grupi i Qendrës së Djathtë mendon se dita e re e zgjedhjeve do të dalë nga një marrëveshje e re politike për të pasur zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Ai e konsideroi takimin me Presidentin shumë pozitiv. Megjithatë theksoi se në takimin e sotëm Grupi i Qendrës së Djathtë shkoi pa një propozim për datën e re të zgjedhjeve.

“Ne gjykojmë që aksioni opozitar nuk mund të reduktohet e ditës së zgjedhjeve, duhet të gjykojmë se dita e zgjedhjeve duhet të jetë si derivat i një analize tjetër, Çfarë duhet të bëjmë deri ditën e zgjedhjeve për t’i bërë zgjedhjet e pranueshme siç duhet të jenë nga pikëpamja e pretendimeve tona.

Ne gjykojmë se sot se dita e zgjedhjeve do të derivojë nga mundësia e një marrëveshje të madhe politike nga të me gjithë mend merren në konsideratë pretendimet opozitare për të pasur zgjedhje të lira dhe të ndershme. Përtej kësaj ne e konsiderojmë shumë pozitiv. Për sot gjykojmë se është bërë një hap i vogël, por në drejtimin e duhur.

Ne gjykojmë se data e zgjedhjeve nuk mund të jetë një dëshirë, do të dalë vetvetiu nga marrëveshjet politike, nga sipërmarrjet që do merren. Nëse data e zgjedhjeve është thjesht arsye për të fituar kohë kuptohet që kjo nuk i mjafton opozitës

Ne erdhëm pas asnjë propozim sot. Nuk besoj se edhe Presidenti na thirri për të pasur një propozim konkret. Meta do i presë të gjitha palët, të cilët nga pikëpamja mund të kenë peshë më të madhe. Ne afruam mundësitë që kemi sot. E falënderuam që e zgjidhi problemin e kohës, nëse pjesa tjetër nuk ka luajtur mendsh fare që të vazhdojnë me pretendimin e datës 30. Si fillim është një hap i vogël dhe i rëndësishëm”, tha Shehi.

Ndërkohë gazetarja e ABC News, Yllka Kamenica, raportoi se nga dita e nesërme pritet një takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha dhe përfaqësues të LSI-së.

“Që nga dita e nesërme është një takim i pritshëm me kryetarin e Partisë Demokratike, ndoshta jo me zonjën Kryemadhi pasi në takimet e shkuara është zoti Luan Rama që ka përfaqësuar patrin LSI. Nga Partia socialiste duket e konfirmuar dhe me zë dhe figurë nga vetë kryeministri ata nuk do marrin pjesë por do vazhdojnë axhendën e tyre elektorale”, tha gazetarja./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono