DASH, paralajmërim për shtetasit amerikanë në Rusi

15:22 | 16/06/2018

Departamenti Amerikan i Shtetit udhëzon shtetasit amerikanë të mos udhëtojnë drejt Rusisë. Sipas DASH, aktivitete si botërori i futbollit zgjon interesin e terroristëve, të cilët mund të ndërmarrin sulme në stadiume apo qendra turistike.  

Departamenti Amerikan i Shtetit ka paralajmëruar shtetasit amerikanë të shmangin planet për turizëm në Rusi, për shkak të rrezikut të terrorizmit apo ngacmimeve.

Përmes një udhëzimi të publikuar në faqen zyrtare në internet DASH i kërkon qytetarëve amerikanë të rikonsiderojnë udhëtimin drejt Rusisë, ku po zhvillohet aktualisht kampionati Botëror i futbollit.

DASH thotë se ngjarjet e mëdha ndërkombëtare si Botërori i futbollit paraqesin objektiv tërheqës për terroristët.

Megjithëse siguria për Kupën Botërore do të jetë gjithëpërfshirës, paralajmëron DASH, terroristët mund të kërkojnë të sulmojnë vende të tilla si stadiumet dhe fushat e shikimit të Fan Fest, vendet turistike, shpërndarjet e transportit dhe vende të tjera publike.

Departamenti i Shtetit saktëson të paktën dy destinacione, ku nuk duhet shkuar, Kaukazi e Veriut, përfshirë Çeçeninë dhe Malin Elbrus për shkak të trazirave dhe terrorizmit, si dhe Krimenë për shkak të shkak të pushtimit të huaj dhe abuzimeve nga autoritetet.

Sipas udhëzimit, qytetarët e SHBA-së shpesh janë viktima të ngacmimit, keqtrajtimit dhe zhvatjes nga ana e zbatimit të ligjit dhe zyrtarëve të tjerë. Kjo edhe për faktin se, asistenca konsullore e SHBA-ve për personat e ndaluar zakonisht vonohet në mënyrë të paarsyeshme nga zyrtarët rusë.

Në përfundim DASH theksonte se Rusia zbaton kufizime të veçanta ndaj shtetasve të dyfishtë amerikanë. Për shkak të reduktimit të personalitetit diplomatik amerikan prej imponimeve të qeverisë Ruse, qeveria e SHBA ka aftësi më të pakët për të ofruar shërbime për qytetarët e saj. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono