Darka e fundit e Mogherinit: Mblidhen në Bruksel 6 liderët e Ballkanit Perëndimor

15:19 | 29/10/201915:190

Përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini organizon një darkë jo-zyrtare në Bruksel ku liderët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor priten të shkëmbejnë këndvështrimet e tyre mbi zhvillimet në rajon, të bisedojnë mbi sfidat që kanë përpara dhe të bëjnë një bilanc tê hapave që janë arritur në pesë vitete e fundit.

Përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini organizon një darkë pune jozyrtare me liderët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bruksel.

Në këtë darkë pune pritet të bëhet një bilanc i arritjeve gjatë 5 viteve të mandatit të kryediplomates Mogherini dhe sfidave që kanë përpara vendet e rajonit. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Kocijancic duke u përgjigjur për ABC Neës në konferencën e mesditës së këtij institucioni..

Maja Kocijançiç, zëdhënëse e KE-së: “Zv/presidentja e Komisionit Europian dhe njëkohësisht përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini do të ftojë sonte liderët e Ballkanit Perëndimor për një takim jozyrtar në formatin e një darke pune. Kjo darkë është e fundit në serinë e takimeve të rregullta të punës me liderët e rajonit që janë kryer vitet e fundit. Liderët priten të shkëmbejnë këndvështrimet e tyre mbi zhvillimet në rajon, të bisedojnë mbi sfidat që kanë përpara dhe të bëjnë një bilanc tê hapave që janë arritur në pesë vitete e fundit. Ndërkohë në nivelin e komunikimit, ne do të publikojmë një deklaratë mbi përmbledhjen e diskutimeve.”

Kjo është darka e fundit e kryediplomates Mogherini para përfundimit të mandatit të saj në ekipin Junkcer të Komisionit Europian. /ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono