Daçiç ndërron mendje për kufijtë/ Rusia: Mbështesim Beogradin

15:32 | 10/08/2018

Ministri i jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç u shpreh se korrigjimi i kufijve me Kosovën në të vërtetë nuk ishte një ide dhe aq e keqe. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Beograd me zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse, ai tha se mbështet presidentin serb Vuçiç në këtë ide.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakarova ndodhej në Beograd për një vizitë pune, ku u takua me ministrin e jashtëm serb Ivica Daçiç. Mediat serbe raportojnë se gjatë konferencës së përbashkët për shtyp ajo deklaroi se qëndrimi i Rusisë ndaj Serbisë nuk ka ndryshuar, dhe nëse korrigjimi i kufijve do të ishte në interes të shtetit serb dhe rezultat i një marrëveshjeje, atëherë ishte një proces i mirëpritur.

Zakarova shtoi se problem i Kosovës tashmë është bërë ndërkombëtar dhe se Moska nuk do të pranojë kurrë se pavarësia e vendit u shpall në bazë të një referendum.

Ndërkohë në kundërshtim me deklaratat e ditëve të fundit ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç u shpreh se mundësia e korrigjimit të kufijve me Kosovën në shërbim të zgjidhjes së problemeve mes dy vendeve, nuk ishte një ide dhe aq e keqe. Madje ai shtoi se kjo do të ishte një mundësi për të arritur një marrëveshje. Në një intervisë mëngjesin e të premtes për mediat serbe, Daçiç pretendoi se korrigjimi i kufijve me Kosovën ishte një opsion që ai e mbështeste prej dhjetë vjetësh. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono