Daçiç: Haradinaj në Bruksel tregon se Prishtina nuk pranon kompromise

11:13 | 18/12/2018

Beogradi zyrtar vijon reagimet, sa i takon këmbënguljes së Prishtinës, për të mos u tërhequr nga vendimet e marra ndaj Serbisë. Vendimet u rikonfirmuan nga kryeministri i Kosovës Haradinaj të hënën në Bruksel.

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç ka komentuar për mediat në vend, qëndrimin e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj në Bruksel. Sipas Daçiç sjellja e Hardinaj tregon se Prishtina synon të sjellë situatën në një fazë të re ku të mos flasë më me Mogerinin. Kjo sepse sipas tij pala kosovare është e pakënaqur me Brukselin dhe për këtë arsye kërkon përfshirjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në dialogun me Serbinë.

Duke theksuar se takimi i Haradinaj me përfaqësuesen e BE-së, Federica Mogherini të hënën në Bruksel, një takim i pakëndshëm sipas tij, duke mos përfunduar me konferencën e përbashkët për shtyp, Daçiç, tha se Mogherini arriti në përfundimin se nuk kishin asgjë për tu komunikuar gazetarëve.

Takimi i së hënës në Bruksel mes delegacionit të Qeverisë së Kosovës të kryesuar nga kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryediplomates europiane, Federica Mogherini u shoqërua me tensione për shkak të taksës prej 100 për qind të vendosur ndaj produkteve me origjinë nga Serbia./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono