Çupi pro ligjeve të qeverisë, replikon Koçiu: Nuk do zbatohet, e çojmë në gjykatë

22:20 | 18/12/201922:200

Debati pro dhe kundër ligjit të medias është duke u zhvilluar mbrëmjen e sotme në “Byro Politike” nga gazetarët Bledian Koka e Mimoza Koçiu përballë deputetes Milva Ekonomi e analistit Frrok Çupi. Ndërsa Çupi u shpreh pro ndryshimeve ligjore, sepse sipas tij shpifja është kthyer në kolerë, ka reaguar Mimoza Koçiu, e cila e tha se ky ligj nuk është konsultuar me komunitetin e gazetarëve, ndaj nuk e pranojmë. Më tej ajo e pyeti Çupin, e indinjuar nëse ka dijeni për faktin se prej 7 vitesh Rama nuk lejon kamerat në aktivitete, por transmeton vetëm nga ERTV. Çupi u shpreh i habitur dhe tha se media nuk duhet te pranojë kaseta.

Më tej, Mimoza Koçiu si pjesë aktive e organizatave të gazetarëve tha se do të ndiqen të gjitha hapat që do pengojnë zbatimin e këtij ligji. Si fillim, u shpreh ajo, do i kërkojmë Presidentit të mos e dekretojë e më pas do e çojmë në Gjykatën Kushtetuese, madje do e çojmë deri në Strasburg. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono