Çuçi viziton “Qytetin e peshkut” në Elbasan

15:58 | 26/05/201915:580

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi, vizitoi ‘Qytetin e Peshkut’ në Elbasan. Ai vlerësoi cilësinë e prodhimeve shqiptare që sot shiten në tregun ndërkombëtar me markën Made In Albania.

Këtu përpunohen qindra mijëra tonë açuge, karkaleca dhe disa lloje të tjera peshku që eksportohen në vende të ndryshme të Europës.

Arsyeja e vërtetë e ministrit të bujqësisë dhe zhvillimit rural është përcjellja e modelit të këtij biznesi.

“Ky është një shembull i jashtëzakonshëm se si mund të kthehet një sipërmarrje private në një motor për një sektor të tërë. Nuk besoj se ka një rast të ngjashëm në Shqipëri, por mbase edhe në rajon të këtij shembulli si ‘Rozafa’. Fakti që është marrë edhe çertifikata MSC, më prestigjozja për cilësinë e prodhimeve të detit, s’le vend për më tepër fjalë. Ky çertifikim të bën të pranueshëm në tregjet me kërkesat më të larta në botë”.

Ministri Çuçi vlerësoi si një element krenarie kombëtare faktin që këto prodhime shiten në tregjet europiane me etiketën ‘Made in Albania’.

Sektori i peshkimit në Shqipëri është një nga sektorët me rritjen më të madhe vitet e fundit, kjo edhe falë politikave favorizuese të qeverisë si heqja e akcizës për naftën, heqja e TVSH-së për rrjetat dhe pajisjet e tjera që iu duhen peshkatarëve. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural e ka subvencionuar kapjen e açuges me 20 lekë për kg. /ABC News Albania 24/7

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono