Çuçi: Mbështesim sektorin e agropërpunimit, krijon vende pune

17:26 | 07/09/201917:260

Sektori i agropërpunimit në vend po gjen treg edhe përtej kufijve europianë. Por sfidë mbetet gjetja e fuqisë punëtore. Ministri i Bujqësisë Bledi Çuçi ishte në një sipërmarrje të përpunimit të prodhimeve bujqësore në Lushnje.

Produktet shqiptare po fitojnë terren për shkak të cilësisë së tyre në tregun e huaj, duke i kaluar kufijtë e Bashkimit Europian. Ministri i Bujqësisë e Zhvillimit Rural Bledi Çuçi vizitoi një fabrikë të përpunimit të prodhimeve bujqësore. Produktet e saj prej kohësh eksportohen edhe në SHBA përveç vendeve të Europës. Për ministrin e Bujqësisë industria e agropërpunimit në vend është një nga shtyllat kryesore që do të vazhdojë të mbështetet me fonde të qeverisë e të huaja.

“Ne do t’i japim përparësi sektorit të agropërpunimit. Është një nga sektorët që në të gjithë botën ka bërë ndryshimin në prodhimin bujqësor. Krahas promovimit të serrave apo sektorëve të tjerë të bujqësisë dhe zhvillimit rural, për ne agropërpunimi është gjithashtu një nga shtyllat e rëndësishme për të patur një rritje cilësore të prodhimit bujqësor. Ky biznes ka aplikuar edhe në programin IPARD dhe besoj se do të jetë i favorizuar”.

Bizneset po hasen së fundmi me vështirësi për të gjetur fuqi punëtore, çka i frenon rritjen e mëtejshme. Ministri Çuçi tha se ndoshta ka ardhur koha që tregu i punës të hapet edhe për punëtorët e huaj./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono