“Ç’të mbjellësh, do të korrësh”/Çelet java e parasë

14:00 | 12/03/2018

Një sërë aktivitetesh për edukimin financiar të brezit të ri do të zhvillohen këtë javë. Banka e Shqipërisë çeli javën e parasë, një aktivitet mbarëbotëror që për të disatin vit radhazhi zhvillohet edhe në vendin tonë.

“Ç’të mbjellësh, do të korrësh”.  Me këtë moto u çel java e parasë në vendin tonë që për të disatin vit radhazi zhvillohet për të mësuar të rinjtë si të kujdesen për të ardhurat dhe kursimet.

Java e parasë është një aktivitet mbarëbotëror që ka për qëllim ndërgjegjësimin që qyetarët të marrin vendime financiare të mirëmenduara. Banka e Shqipërisë në bashkëpunim me Shoqatën Shqiptare të Bankave dhe mbështetjen e Ministrisë së Arsimit organizojnë aktivitete të larmishme me fëmijë dhe të rinj, të cilët edukohen si të mendojnë financiarisht apo si t’i kuptojnë ndryshimet në sistemet ekonomike ku jetojnë. /abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono