Confusing attitudes affects NATO as well,Ruci towards EU

09:16 | 19/11/201909:160

Parliament Speaker Gramoz Ruci at the NATO meeting and security versus technology ” once again expressed his position on  the non-opening  negotiations between Albania and Northern Macedonia. According to him, the EU’s confusing attitudes damage NATO and endanger security. “The EU bureaucracy did not open the negotiations for us.

Confusing EU attitudes affects  NATO as well while the symmetry between NATO and the EU is affecting us.

We are at the intersection of foreign influences but not all countries in the Balkans have a western perspective like Albania.

Albania and Kosovo are often mentioned even for the majority of the Muslim population. The Western Balkans is facing great challenges, ”Ruci said./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono