Çmimi Nobel në Letërsi për austriakun Handke, zyrtarë të lartë bojkotojnë ceremoninë

14:46 | 07/12/201914:460

Shkrimtari austriak pro-serb, Peter Handke, merr të shtunën çmimin e tij Nobel në Stockholm për letërsi.

Një çmim që ngjalli shumë polemika. Ish-zyrtarë të lartë të Akademisë Suedeze kanë vendosur që të bojkotojnë ceremoninë e ndarjes së këtij çmimin për Handken. Ish-sekretari i përhershëm i Akademisë suedeze i cili vazhdon të jetë anëtar, Peter England, ka konfirmuar se nuk do të jetë i pranishëm në eventin e ndarjes së çmimit për shkrimtarin austriak, përkrahës i Sllobodan Milloshevic.

“Të festoj çmimin Nobel për Peter Handken do të ishte një hipokrizi e madhe nga ana ime”, ka thënë England shkruan The Guardian.

Handke të premten mbërriti në kryeqytetin suedez, ku dhe mbajti një konferencë për shtyp, në të cilënnuk munguan debatet.

Shkrimtari austriak sulmoi gazetarët e pranishëm në konferencë të cilët e pyetën lidhur me përkrahjen që i ka dhënë Sllobodan Milloshevic dhe rreth faktit se pse në librat e tij nuk shkruan asnjëherë për genocidin serb në Bosnje.

Handke pyetje të tilla i ka cilësuar si “injorante”, duke thënë se nuk dëshiron që të merret me këtë pjesë. Ndryshe në rrjetet sociale ka filluar edhe një fushatë kundër Handkes. Dikush ka edituar logon e Nobelit, dhe ka shkruar “ Not in my name”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono