Çmimi “Kadare 2018” i jepet Virgjil Muçit me “Piramida e shpirtrave”

15:54 | 08/06/2018

Me çmimin letrare “Kadare 2018” u nderua shkrimtari dhe përkthyesi Virgjil Muçi. Shkrimtari u vlerësua me veprën në dorëshkrim “Piramida e shpirtrave”.  Juria e motivoi vlerësimin për veçantinë gjuhësore  të ndërtimit të rrugëtimit  jetësor.  Romani është një grotesk ndaj banalitetit, i cili kërkon të zbehë njerëzoren, të shenjtën, duke e zëvendësuar individualitetin me artin vrasës të përshtatjes së pafundme”. Ky është i vetmi çmim privat që ndahet në Shqipëri e në rajon me shpërblimin financiar 10 mijë euro. /abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono