Çmimet britanike Bafta: Fitojnë “E preferuara” dhe “Roma”

22:15 | 11/02/201922:150

Një regjisor grek dhe një meksikan kanë qenë protagonistët që rrëmbyen pjesën më të madhe të çmimeve Bafta. Çmimet kinematografike britanike paraprijnë mbrëmjen e Oskar në Los Angeles.

Të cilësuar si çmimet Oskar Britanike, BAFTA janë çmime kinematografike që dorëzohen nga shoqata e pavarur British Academy of Film and Television Arts.

Ceremonia e zhvilluar në Royal Albert Hall, në Londër, në prani të shumë yjeve të kinematografisë, por dhe të Uilliam dhe Kejt, duka dhe dukesha e Kembrixh, kishte si protagonist filmin “E preferuara” të regjisorit grek Jorgos Lantimos dhe “Roma” të drejtuar nga meksikani Alfonso Kuaron.

“E preferuara “, me 12 kandidatura mes të cilave ajo e Rachel Ueisz e Olivia Colman si aktoret më të mira, tregon historinë e betejës cinike mes dy grave të fisnikërisë britanike për të përfituar ndere nga mbretëresha.

Filmi mori çmime dhe për make – up dhe krehjet më të mira, skenarin original, kostumet dhe skenografinë më të mirë.

Katër çmime për filmin “Roma”, të Alfonso Cuaròn, i shpallur si regjisori më i mirë.

Çmimi si filmi më i mirë është një ngjarje e rrallë për një film jo në gjuhën angleze, i ambientuar në qytetin e Meksikos në vitet ’70.

Mes fituesve të tjerë ishin dhe Rami Malek si aktori kryesor për intepretimin e Freddie Mercury në “Bohemian Rhapsody” dhe BlacKkKlansman i Spike Lee për skenarin më të mirë jo original.

Çmimet britanike paraprijnë ato që do të jepen në Los Angeles në mbrëmjen e Oskar. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono