Çlirim Gjata: Rama finalizoi kapjen e Sistemit të Drejtësisë me emërimin e Metanit në ILD

12:05 | 21/01/202012:050

Partia Demokratike e cilëson përmbyllje të procesit të kapjes së Sistemit të Drejtëisë nga qeveria emërimin e Artur Metanit si Inspektor i Lartë i Drejtësisë.

Në një konferencë për shtyp, Sekretari i për Ccështjet Ligjore në PD, Cclirim Gjata theksoi se emërimi i tij u bë gjithashtu duke shkelur ligjin.

“Pse i duhet Edi Ramës kapja e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë. Inspektori ka të drejtë të kontrollojë punën e prokurorëve dhe gjyqtarëve dhe ka të drejtë të kërkojë masa deri në shkarkimin e tyre. Kështu Edi Rama ka në dorë gjyqësorin dhe prokurorin që nëse nuk zbatojnë urdhrat e tij ju lëshon inspektorin e tij Artur Metani. Në këtë mënyrë, Edi Rama i mban prokurorët dhe gjyqtarët në një vetting permanent”, tha Gjata duke theksuar se Reforma në Drejtësi u bë që qeveria të mbante duart largë nga drejtësia, por kjo është e pamundur me Edi Ramën.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono