Cilësia e karburantëve, Balluku: Tolerancë zero ndaj të gjithë subjekteve

15:29 | 12/08/201915:290

Kontrollet e institucioneve shtetërore do të përqendrohen jo vetëm për të luftuar evazionin fiskal, por dhe tek cilësia  e produktit që tregtohet.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku paralajmëroi mbyllje të aktivitetit të subjekteve që kapen me shkelje, qofshin pika të mëdha apo pika fundore.

Për tregtuesit, prodhuesit dhe eksportuesit e hidrokarbureve ky është apeli i fundit.

Pikat e karburanteve do të jenë nën lupën e institucioneve shtetërore jo vetëm për lëshimin e kuponëve tatimor, por dhe për cilësinë e produktit që ato ofrojnë.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku doli në këtë konferencë për shtyp për të thënë se qeveria i ka të qarta llojet e aksioneve informale që sektori i hidrokarbureve kryen në treg.

Paralelisht ministria po heton nëse bëhet fjalë për raste sporadike apo mes subjekteve të mëdha dhe pikave fundore bashkëpunohet në kurriz të konsumatorit.

Mbi shkelësit e ligjit paralajmëroi Balluku do të veprojnë masat më të ashpra.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku vuri në dukje mungesën e kapaciteteve monitoruese në sektorin e hidrokarbureve ndërsa paralajmëroi reformim të Inspektoritatit Shtetëror Teknik Industrial.

Këtij institucioni pritet ti shtohen 130 inspektorë ndërkohë që brenda tetorit në Porto-Romano do të ngrihet laboratori i ri i ISHTI-t në Porto Romano./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono