CICERO, spiuni shqiptar i Hitlerit

15:41 | 06/11/2017

Turqia anjanëse e periudhës së Luftës së Dytë Botërore ishte shndërruar në çerdhe spiunazhi ku përballëshin shërbimet sekrete më të forta të botës. Por historinë do ta shkruante një shqiptar. Iliaz Bazna nga Prishtina, i cili arrin të depërtojë në kasafortën e ambasadorit britanik në Ankara. Për disa muaj me radhë shqiptari arrin të fusë në duar dokumente tepër të rëndësishme, të cilat, nëse do të ishin besuar tërësisht nga krerët nazistë të Berlinit, mund të kishin ndryshuar rrjedhën e historisë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono