Christie nxjerr në shitje 200 relike të misioneve të NASA-s në ‘60 – ’70

15:40 | 13/07/201915:400

Shtëpia e ankandeve Kristi do të nxjerrë në shitje rreth 200 relike të misioneve të NASA-s në vitet ’60 – ’70. Mes tyre është dhe manuali i bordit i Apollo 11 që u përdor për zbritjen e parë në Hënë.

Në prag të 50 vjetorit të shkeljes për herë të parë në Hënë, shtëpia e ankandeve Kristi do të vendosë në shitje në 18 korrik, dyqind relike në shenjë homazhi për misionet e NASA në vitet ’60 – ’70. Mes fotografive me autograph, harta, aparate fotografike, objekti më I shtrenjtë, që vlerësohet fillimisht deri në 9 milion dollar është manuali i bordit të Apollo 11. Ai u përdor nga Neil Armstrong e Buzz Aldrin për të çuar modulin “Eagle” në sipërfaqjen e Hënës në korrik 1969. Libri, sipas shtëpisë së ankandeve, ka ende gjurmë të pluhurit hënor dhe pothuajse 150 shënime me dorë të austronautëve, mes të cilave dhe koordinatat e “Eagle” në sipërfaqen e Hënës pak minuta para uljes.

Manuali i bordit ndodhej në mes të Armstrong e Aldrin gjatë momenteve të fundit. Aty tregohen 34 orët emocionuese të udhëtimit të “Eagle”, nga inspektimi, nisja, zbritja në Hënë dhe ngritja e mëtejshme në orbitën hënore për takimin me austronautin e misionit, Majkëll Kollins, në bordin e “Columbia”. Ky është shembulli i parë i një shkrimi me dorë në një trup jashtëtokësor. Misionet e ardhshme njerëzore do të jenë totalisht të dixhitalizuara; në këtë mënyrë është pothuajse e pamundur që në të ardhmen të krijohet një dokument i tillë i ngjashëm. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono