Chernobyl, vret veten një nga heronjtë e ndërhyrjes

13:30 | 16/07/201913:300

Një 61 vjeçar, pjesë e grupit që punoi në zonën e shpërthimit në Chernobyl, për të kufizuar pasojat e tragjedisë, ka vrarë veten. Sipas familjarëve ai u ndje i poshtëruar kur përjetoi sërish atë që kishte ndodhur dhe se si shteti e kishte braktisur, pas transmetimit të serialit televiziv të bazuar në ngjarjen e 26 prillit 1986.

Një nga heronjtë e Chernobyl, i cili punoi për të siguruar reaktorin 4 pas shpërthimit të 26 prillit 1986, e që u kthye në një nga protagonistët e serialit televiziv të transmetuar në të gjithë botën, vrau veten pasi përjetoi sërish dramën duke e parë nga ekrani i televizorit. Ngjarja u konfirmua nga vajza e tij 25 vjeçare e cila foli për britaniken Daily Mail. Ndërsa miqtë e tij u shprehën se ai u ndje i mashtruar nga qeveria.

E bija tregon se ai e kishte parë serialin me familjen e tij dhe kishte qarë gjithë kohës pasi kishte rijetuar momentet e dhimbshme të sakrificës së tij. 61 vjeçari me origjinë nga Kazakistani, në vitin 1986 u cilësua nga qeveria si një likuidues dhe u dërgua në vendin e incidentit bërthamor për të kufizuar pasojat e tragjedisë.

Pas rikthimit në atdhe në ndryshim nga shokët e tij ai nuk mori atë që meritonte dhe i ishte premtuar, një apartament në ndërtesa popullore që ishin vënë në shërbim të veteranëve që punuan në operacionin e Chernobyl. Kështu duke riparë nëpërmjet protagonistëve të serialit televiziv poshtërimin që i ishte bërë pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore si pasojë e punës në zonën e shpërthimit, ai u hodh nga tarraca e pallatit ku jetonte.

Vajza e tij u shpreh se në vend që të trajtohej si një hero, babai i saj ishte vendosur në një fjetore me bashkëshorten e tij dhe pesë fëmijë. Shteti nuk e mori asnjëherë parasysh kërkesën e tij për një banesë popullore. Ajo që ndikoi dhe më tej në zhgënjimin e tij ishte dhe pensioni i vogël, vetëm 39 euro në javë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono