Champions League, short i vështirë për Partizanin

15:41 | 18/06/201915:410

Partizani do të ndeshet me kampionen e Azerbajxhanit, Karabak, në turin e dytë të Championsit. Një përballje e vështirë për të kuqtë, ndaj një kundërshtari që ka qenë në fazën e grupeve, vitet e fundit

Nuk pati aspak fat, por gjithsesi shorti do nuk do të kishte qenë i lehtë. Partizanit i takoi kampionia e Azerbajxhanit, Karabaku, si kundërshtar në turin e parë eleminator të Championsit, pas shortit të hedhur në Nion të Zvicrës.

Kundërshtarët e tjerë të mundshëm ishin Sëlltiku i Skocisë, Sherifi i Tiraspolit i Moldavisë, Sllovani i Bratisllavës, dhe më i lehti Dudelanzhi i Luksemburgut. Karabaku është skuadra më e njohur e Azerbajxhanit, dhe një formacion me autoritet në kupat kontinentale vitet e fundit.

Azerët janë kualifikuar për në fazën e grupeve në 5 sezone radhazi, katër herë në Ligën e Europës, dhe një herë në Champions, duke u ndeshur me skuadra të forta si Atletikon e Madridit, Romën, Çelsin, Arsenalin, Totenhemin apo Sportingun e Lisbonës.

Sezonin e kaluar, Karabaku eleminoi në turin e dytë eleminator Kukësin, me fitore 3-0 dhe barazim 0-0 në Shqipëri. Për këtë skuadër luajti 7 vjet ish-kapiteni I kombëtares shqiptare dhe ish-mbrojtësi i Tiranës, Ansi Agolli, në sezonet 2012-2019, duke dalë 6 herë radhazi kampion.

Partizani ka luajtur rrallë në kupat e Europës sezonet e fundit, duke eliminuar Ferencvaroshin e Hungarisë në turin e parë dy sezone më parë, e duke u eliminuar nga Red Bulli i Salcburgut, Krasnodari dhe Maribori në Ligën e Europës.

Kryeqytetasit kanë qenë në Champions vetëm katër herë që nga 1987-ta, dhe është ndeshur me Benfikën, Akranesin e Islandës, si dhe me kundërshtarët e viteve të fundit.

Nëse Partizani eliminohet, do të kalojë në turin e dytë të Ligës së Europës, pra sërish me shpresë për të synuar sukses. Ndeshja e parë do të luhet në 9 ose 10 korrik në Shqipëri, ndërsa ndeshja e kthimit, në 16 ose 17 Korrik./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono