Çfarë u tha ne takimin e parë në Serbi për dialogun e brendshëm për Kosovën?

11:47 | 01/11/201711:470

Mediat kosovare raportojnë për atë që është biseduar në takimin e parë në Serbi për dialogun e brendshëm rreth Kosobës. Një nga objektivat kryesorë sipas dhe asaj që raportojnë mediat serbe është gjetja e një zgjidhjeje të përshtatshme për të dyja palët.

Të martën në Serbi u mblodh grupi i punës në lidhje me dialogun e brendshëm në vend për Kosovën. Nga takimet e para ndërmjet zyrtarëve të lartë serbë është bërë e ditur se synohet që të gjendet një zgjidhje e cila do të ishte e përshtatshme për të dyja shtetet, sipas dhe asaj që raportohet Blici serb. Sipas burimeve të së përditshmes serbe gjatë mbledhjes u theksua se dialogu nuk duhet të përplaset me prioritetet e rëndësishme si marrëveshjet në Bruksel dhe Rezoluta 1244. Aty u theksua se është e rëndësishme që të marrin pjesë të gjitha shtresat e shoqërisë, dhe zgjidhja duhet të jetë në interes të të gjitha palëve. Pas tri takimeve dhe diskutimeve, është bërë e ditur se do të organizohet dhe një takim me zyrtarët e bashkësive fetare në vend. Në takim do të jetë e pranishme dhe ministrja serbe e drejtësisë si dhe drejtori i zyrës për Kosovë në Serbi, Marko Gjuric. Do të mbahen tre takime të tilla ku do të ketë dhe përfaqësues të instituteve shkencore”. Kryetari i këtij grupi pune, Marko Gjuric, bëri të ditur se në muajt e ardhshëm do të merren edhe opinionet nga spektri i gjerë social. Gjuric shtoi se presidenti serb Vujcic ka nisur dialogun në fjalë dhe këmbëngul që ta çojë në nivele më të larta. Grupi i punës do të mbështesë presidentin dhe qeverinë në një nga detyrat më të vështira në të cilat është ballafaquar vendi, sipas tij. Por pjesa më e madhe e partive opozitare në vend nuk kanë pranuar të jenë të pranishme në këtë dialog.

 

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono