Çfarë pret PD nga raporti i OSBE/ODHIR?

22:03 | 30/06/201922:030

“Ne shpresojmë dhe jemi të bindur deri në një farë mase që ata do të thonë të vërtetën”. Ishte kjo deklarata e sekretarit për çështjet zgjedhore në Partinë Demokratike Ivi Kaso.

Ai ishte i ftuar në studion e ABC News mbrëmjen e kësaj të diele ku u pyet nga gazetarja Juli Xhokaxhi se çfarë pret PD nga raporti përfundimtar i OSBE/ODHIR në lidhje me zgjedhjet. Kaso tha se pas provave që opozita ka dërguar pret që ODHIR të thotë të vërtetën dhe raporti të jetë realist.

Juli Xhokaxhi: Të gjithë këtë dosje që e keni përpiluar thoni që po ja përcillni institucioneve, organizmave ndërkombëtarë, përfshirë OSBE/ODHIR-in. Çfarë pret PD nga raporti i OSBE/ODHIR? Çfarë shpresoni në fakt?

Ivi Kaso: Ne shpresojmë dhe jemi të bindur deri në një farë mase që ata do të thonë të vërtetën. Kaq kërkojmë dhe kaq shpresojmë. Realiteti sot është që
Edi Rama dhe zgjedhjet e tij moniste, zgjedhjet e tij farsë në një datë joligjore u refuzuan nga më shumë 85% e shqiptarëve. Ne sot kemi prova që Edi Rama as në shtëpinë e vet, me votuesit e vet, komisionerët e vet nuk organizon dot zgjedhje se edhe ato kërkon t’i manipulojë. Ne presim që raporti i organizmave ndërkombëtarë  duam që raporti i vëzhguesve ndërkombëtarë, ai më seriozi në të cilin organizmat e tjera ndërkombëtare mbështeten për të shprehur gjykimin e tyre për zgjedhjet të jetë realist dhe të thonë atë që kanë parë dhe ato që ne u kemi përcjellë në mënyrë të faktuar./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono