Çfarë ndodh në familje kur hyn tradhtia, “Farsa e Kurorës” ja u thotë me komedi

14:29 | 16/05/2019

“Farsa e Kurorës”, një komedi që tregon atë çfarë ndodh në një familje kur hyn tradhtia dhe lakmia, u prit mjaft mire nga spektatori gjirokastrit. Nëpërmjet kësaj vepre, publiku gjen mundësinë për t’u argëtuar, por dhe për të reflektuar mbi lakminë e mbi tradhtinë.

 

“Farsa e Kurorës” u shfaq për herë të parë për publikun gjirokastrit në teatrin  “Zihni Sako”. Me autor Arben Iljazin dhe regji nga Ledian Gjeci, trupa teatrore u bë pjesë e lojës aktoriale duke pasqyruar realitetin shqiptar dhe atë të shoqërive në  botë, ku tradhtia dhe lakmia janë fenomenet dominante.

“Farsa e Kurorës” vjen në skenë si një vepër e ndërtuar brenda një konflikti thelbësor familjar, që zhvillohet në sy të publikut, thotë  regjisori Ledian Gjeci. Në ngjarjet e veprës publiku gjen mundësinë për t’u argëtuar, por dhe për të reflektuar mbi lakminë e mbi tradhtinë.

Është një komedi e shkruar nga autori Arben Iljazaj është një pasqyrim i realitetit shqiptar dhe i shoqërive kudo në botë. Tradhtia, lakmia apo elemente negative si këto ne i pasqyrojmë e tu japim një mesazh njerëzve për të qëndruar larg këtyre elementeve, këtë ja u servirim si komedi duke i argëtuar ndërkohë”, thotë regjisori Ledian Gjeci.

Për aktorin Xhuljano Brisku i cili luan rolin e dashnorit në këtë komedi suksesi në Gjirokastër ishte i jashtëzakonshëm. Mikpritja, dashamirësia të josh për të tjera projekte në skenë.

“E kam ndjerë mikpritjen që në shfaqen e parë me publikun e Gjirokastrës. Për mua është një kënaqësi e madhe të interpretoj në këtë skenë dhe do ta bëj këtë sa herë të jetë e nevojshme“, tha aktori Xhuliano Brisku.

“Farsa e Kurorës” do të vazhdojë të jetë  në teatrin “Zihni Sako”. Rolet në skenë luhen nga aktori Xhuliano Brisku në rolin e dashnorit, Erion Hinaj në rolin e Dinos si bashkëshorti dhe aktorja Dajana Nenaj në rolin e gruas së re me emrin Kamila./ABC News Albania 24/7

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono