Çështja “Tahiri”/Letërporosi drejt Italisë

14:53 | 23/02/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda ka dërguar një letërporosi drejt autoriteteve italiane të drejtësisë për llogari të hetimit ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Përmes saj prokurorët e Krimeve kërkojnë dëshminë e të arrestuare të dosjes “Habilaj”, mes të cilëve edhe të Moisi Habilajt dhe Nezar Seitit.

Aktet hetimore të përcjella nga drejtësia italiane, që shërbyen si themel për nisjen e një hetimi ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, duket se nuk i kanë mjaftuar Prokurorëve të Krimeve të Rënda.

Ditët e fundit ata kanë kërkuar sërish ndihmën e kolegëve të tyre në vendin fqinj.  Përmes një letërporosia, grupi i hetimit i ka kërkuar palës italiane t’u vendosë në dispozicion dëshmitë e anëtarëve të dosjes “Habilaj”, të arrestuar me urdhër të gjykatës së Katanias, si pjesë e një grupi narko-trafiku.

Sipas burimeve, ndër dëshmitë e kërkuara janë edhe ato të Moisi Habilajt, i dyshuar si drejtues i grupit kriminal, si edhe të Nezar Seitit, i cili u arrestua në Shqipëri.

Në letërporosi shpjegohet se, ndonëse u arrestua në Shqipëri dhe qëndroi për disa muaj deri në ekstradimin e tij në 25 janar 2018, Seiti pati refuzuar të japë shpegime rreth ccështjes. Për këtë arsye, grupi i hetimit, pret që të administrojë përgjigjet që ai do të japë gjatë ekzekutimit të letërporosisë nga hetuesit italianë.

Kjo letërporosi është e dyta për këtë hetim pas asaj të dërguar në Greqi disa javë më parë.

Hetimi ndaj ish-ministrit Tahiri për akuzën e “trafikut të narkotikëve” në kuadër të grupit të strukturuar kriminal dhe “korrupsionit të zyrtarëve të lartë”nisi në tetor të vitit 2017.

Në janar 2018 Prokuroria për Krimet e Rënda shty edhe me tre muaj afatin e hetimeve ndaj tij. Ndërkohë Gjykata e Lartë është në pritje të shqyrtimit të ankimit të prokurorisë, mbi vendimin e Apelit të Krimeve të Rënda, e cila shfuqizoi masën e sigurisë “ndalim i daljes jashtë shtetit” për ish-ministrin. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono