Çështja Tahiri, Krimet e Rënda administrojnë si provë vendimin e Katanias

11:20 | 07/11/2018

Prokuroria e Krimeve të Rënda administron si provë, vendimin e Gjykatës së Katanias për pushimin e hetimeve ndaj ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Vendimi u depozitua më 29 tetor nga vetë Tahiri dhe avokati i tij në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Në atë vendim thuhet se Prokuroria e Katanias nuk gjeti prova që të mbështesnin pretendimet e anëtarëve të grupit Habilaj gjatë përgjimeve policore, për blerje dhuratash për Tahirin.

Ish-ministri e konsideroi atë vendim një provë vendimtare për hetimin e nisur ndaj tij në Shqipëri. Saimir Tahiri po hetohet në Shqipëri si garantues i grupit të Habilajve me akuzat pjesë e grupit të strukturuar të trafikut të drogës dhe për korrupsion. Më 15 tetor Prokuroria e Krimeve të Rënda shtyu për herë të katërt, deri më 17 janar të vitit të ardhshëm afatin e hetimit ndaj ish ministrit të Brendshëm, me argumentin se mbeteshin në pritje të letër porosive të reja nga Mali i Zi dhe Italia./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono