Çështja Skripal, identifikohen autorët e sulmit

10:44 | 19/07/2018

Policia britanike ka identifikuar autorët, të cilët dyshohen se kanë kryer sulmin me substancë kimike ndaj ish-spiunit rus në Salisbury. Duke cituar burime pranë hetimeve, mediat shkruajnë se ata janë shtetas rusë që kishin hyrë kohëve të fundit në Mbretëri të Bashkuar.

Policia britanike beson se ka identifikuar të dyshuarit përgjegjës për sulmin e Marsit ndaj ish-spiunit rus, Sergei Skripal, 66 vjeç dhe vajzës së tij Julia, 33 vjeç, të helmuar nga agjenti nervor Novichok në Salisbury, ku ata banonin. Një burim anonim pranë hetimit i tha agjencisë britanike të lajmeve Press Association se policia identifikoi autorët e dyshuar të sulmit përmes imazheve të kamerave të sigurisë të instaluara në zonën e helmimit, përpara qendrës tregtare ku ata u gjetën të pavetëdijshëm në një stol.

Hetuesit, shkruan The Guardian, besojnë se shumë qytetarë rusë janë të përfshirë në përpjekjen për helmim. Pas kryerjes së kontrolleve të kryqëzuara me listën e njerëzve që hynë në vend në atë kohë, u konfirmuan identitetet e të dyshuarve. Hetuesit thonë se janë “të sigurtë” se janë pikërisht shtetas rusë. Lajmi vjen pak para hapjes së një hetimi për 44-vjeçarin Dawn Sturgess, i cili vdiq muajin e kaluar tetë ditë pasi ra në kontakt me substancën kimike Novichok. Policia beson se helmi vjen nga e njëjta enë e përdorur në rastin e Skripaleve. Charlie Rowley, 45 vjeç, partneri Sturgess, ishte gjithashtu i kontaminuar nga agjenti nervor, duke pësuar dëme të rënda.

Ekspozimi i Sturgess ishte 10 herë më i lartë se Skripalët raportoi Press Association ndoshta për shkak të faktit se Sturgess gjeti shishe të braktisura të lëngshme dhe duke besuar se ishte një parfum,e aplikoi direkt në lëkurën e tij. Policia Metropolitane, përgjegjëse për hetimin, ka kryer kërkime mbi agresorët që nga Marsi. Nuk u publikua asnjë koment për identitetet e autorëve të supozuar./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono