Çështja Skënderbeu, sistemi VAR dhe një projekt surprizë: Duka flet troç

23:47 | 18/11/201923:470

Armand Duka, presidenti i Federatës Shqiptarë te Futbollit, në emisionin “Pressing” në ABC News, foli për gjykimin në Superiore, shtimin e arbitrave, sistemin VAR, Ligën dhe çështjen Skënderbeu. Për korçarët nuk do të ketë një vendim tjetër të FSHF-së.

“Pesë arbitra në një ndeshe? Është edhe çështje kosto, numër arbitrash. Nuk kanë shumë ndryshim në kualitet. Ka gabime edhe me VAR. Edhe po vumë pesë, do na thoni pse nuk vendosni shtatë. Ndoshta eliminohen gabime, por duhen më shumë financa. Nuk është e lehtë, futboll luhet në çdo nivel. Do ishte një barrë e madhe. Me pesë bëhen ndeshjet më të nxehta. Të ecim hap pas hapi, të shkojmë me dy ndeshje e me radhë”.

“VAR është çështje investimi. Është krejt tjetër gjykim. Arbitri nuk është më arbitër. Me sistemin VAR duhet të dëgjojë se çfarë i thotë ai në radio dhe se çfarë thotë teknologjia. Kemi nisur një projekt dhe do mundohemi ta fusim pas dy sezonesh”.

“Kemi një projekt me Federatën e Kosovës, por nuk do t’ua them. Do e bëjmë publik në të ardhmen”.

“Ka një gjykim në Gjykatën Federale. Varet nga vendimi aty, nëse mbetet në fuqi do vuajë dënimin. Ndryshe do luajnë në Europë. Ne e kemi mbyllur çështjen, i  kemi marrë vendimet. Disa kanë mbetur në fuqi, disa janë rrëzuar nga CAS-i”.

“Liga? Vazhdon organizimi, nuk është marrë forma e plotë. Hap pas hapi ndikon në organizimin e garës. Janë miratuar propozimet e tyre për të qenë pjesë e vendimmarrjes së garës”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono