Certifikohen 72 udhërrëfyes për guida turistike

18:40 | 03/04/201918:400

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka shpërndarë 72 certifikata për udhërrëfyesit e guidave turistike. Ministri Blendi Klosi gjatë ceremonie deklaroi se guidat turistike do të bëhen vetëm nga profesionistë, në mënyrë që të kemi një imazh pozitiv dhe shërbim korrekt ndaj turistëve.

Shpërndahen 72 certifikatat e para për udhërrëfyesit turistikë të licencuar. I pranishëm në ceremoninë e dorëzimit të certifikatave, ministri Blendi Klosi theksoi se do të kemi një informacion më cilësor për të përcjellë tek turistët.

Sipas ministrit Klosi është me rëndësi të kemi një objektiv të qartë që guidat të bëhen vetëm nga profesionistë dhe të evidentohen zonat që vizitohen më shumë.

Sipas të dhënave nga ministria e Turizmit dhe Mjedisit për guida profesionale të certifikuara kanë aplikuar 99 aplikantë, nga të cilët vetëm 72 kanë e kaluar me sukses, ndërsa të tjerët janë në procesin e plotësimin të dokumentacionit./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono