Ceremoni për ngritjen e flamurit të NATO-s në Shkup

18:35 | 12/02/201918:350

Ndërkohë që në vend vijon procesi për hyrjen në fuqi të emrit të ri Maqedonia e Veriut, para ndërtesës së qeverisë në Shkup është ngritur flamuri i NATO-s. Ceremonia u zhvillua pasi vendet anëtare me anë të ambasadorëve të tyre në Aleancën Euro-Atlantike nënshkruan protokollin për anëtarësim në Bruksel.

Me një ceremoni solemne në Shkup, Flamuri i NATO-s sot është ngritur para ndërtesës së qeverisë së Maqedonisë, pasi vendet anëtare, nëpërmjet ambasadorëve të tyre në Aleancës, të mërkurën e kaluar kanë nënshkruar në Bruksel protokollin qasës të Maqedonisë. Ndërkohë, vazhdojnë aktivitetet për hyrjen në fuqi të emrit të ri të, Republika e Maqedonisë së Veriut.

Sipas Kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, vendosja e flamurit të NATO-s para qeverisë nuk është vetëm akt simbolik. Ai tha se flamuri përfaqëson përcaktimin e shtetit për t’u anëtarësuar në NATO dhe BE. Meritat janë të qytetarëve, të cilët në numër të madh i dhanë mbështetje anëtarësimit, shtoi kryeministri, pa harruar t`i falënderojë edhe deputetët grek dhe ata të Maqedonisë.

Zoran Zaev: Falënderim të veçantë kam për kryeministrin e Republikës së Greqisë, mikun tim Aleksis Tsipras, për vizionin dhe guximin që me vendosmëri të përcaktohemi për të gjetur zgjidhje për një problem që për shumë njerëz ishte problem i pazgjidhur. Zgjidhje që do të jetë shembull për marrëveshje të kompromisit mes fqinjëve në Ballkan. Kjo do t’i fshijë memorjet e këqija për Ballkanin që ekzistojnë në vetëdijen e shumë evropianëve.

Ndërkohë, gjatë ditës së sotme, me siguri deri në mbrëmje Greqia do ta dërgojë notën verbale me të cilën do ta njofton qeverinë e Maqedonisë për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës dhe protokollin për NATO. Siç thuhet kanë mbetur vetëm disa detaje diplomatike dhe se kjo do të ndodh së shpejti. Ndërkohë, tabelat me emrin e ri të shtetit janë gati dhe po presin vetëm aprovimin e qeverisë. Do të fillohet me pikat kufitare, në jug të vendit, kurse pritet shpallja e vendimit nga ana e qeverisë në gazetën zyrtare./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono