Çelsi fiton Ligën e Europës, por duhet të mendojë për të ardhmen

12:30 | 30/05/201912:300

Çelsi triumfoi në Ligën e Europës, por duhet të nisë të mendojë për të ardhmen. Klubi anglez e mbylli sezonin me trofe, por duhet të kërkojë për trajner dhe lojtarë të rinj.

Ishte favorit dhe e respektoi parashikimin, madje më shumë se ç’duhet.

Liga e Europës i takoi Çelsit që triumfoi bindshëm në finalen 100 për qind angleze në stadiumin “Olimpik” të Bakusë ndaj Arsenalit, edhe pse një epokë e re mund të nisë për klubin e Londrës.

Ndeshja në Azerbajxhan përfundoi 4-1, veçse Eden Hazar e Mauricio Sarri mund të largohen, duke bërë që gjithçka ndoshta të nisë nga e para.

Sidoqoftë, ishte momenti i fitores, i një trofeu të madh, titulli i 6-të kontinental i bluve, fitore së cilës ia kalon vetëm ajo e Championsit në 2012.

Eden Hazar, edhe një herë tjetër më i miri në fushë, (me gjasë) i dha lamtumirën skuadrës dhe tifozëve me një dygolësh, një ndarje e shkëlqyer, por edhe dëshpëruese në skaj të Europës.

Golat e tjerë u shënuan nga Olivie Zhiru, që hapi rezultatin në pjesën e dytë, dhe Pedro.

Gazetat angleze ishin me ngjyrën blu.

“Deili Telegraf”: Çelsi-Arsenal 4-1! Lamtumira e Hazarit! Sulmuesi frymëzoi fitoren në Ligën e Europës!

“Metro Sport” bën lojë fjalësh: Bak dhe Blu! Çelsi triumfon në Ligën e Europës, ndërsa Hazar bën realizim të dyfishtë!

“Në pjesën e parë ndeshja ishte shumë e vështirë, – deklaroi Sarri, më pas, – ishte takimi i 64-ët I sezonit për ne, dhe ishte shumë vapë. Në pushim u kërkova lojtarëve të guxonin, edhe pse mund ta pësonim. Kjo ndodhi, ne luajtëm shumë më mirë dhe besoj se e merituam fitoren. Për të ardhmen time, më duhet të flas me drejtuesit”.

Në ndeshje ishte edhe pronari i bluve, Roman Abramoviç, që kishet 1 vit që nuk i ndiqte ndeshjet e klubit të tij.

Arsenali duhet të mendojë se i takon të ardhmes.

Djemtë e tij të talentuar, disa të rinj e disa me më shumë përvojë, nuk ishin aq bindës përballë yjeve të Çelsit, pasi skuadra e Sarrit kishte në formacion Azpilikuetën, David Luizin, Kantenë, Zhorzhinjon, Kovaçiçin, Pedron, Zhirunë dhe Hazarin, si dhe më pas Uillianin, ndërsa në stol njerëz të tillë si Higuainin apo Alonson.

“Goli i parë ndryshoi gjithçka, – u shpreh trajneri i “topçinjve”, Unai Emeri, – ne patëm mundësitë tona, por nuk i shfrytëzuam, por Çelsi e meritoi. Nuk jam i shqetësuar për të ardhmen, pasi ne po përmirësohemi dhe do të jemi edhe më të fortë, pavarësisht se vitin e ardhshëm nuk do të jemi në Champions”.

Çelsi mbylli një sezon që mund të quhet i mirë, me dy finale të luajtura, një trofe të fituar dhe kualifikimin për në Champions, por tashmë me të ardhmen të pasigurt. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono