Çelja e sezonit turistik, Blendi Klosi në Golem

12:24 | 31/05/201812:240

Mbi 300 çartera me turistë do të ulen në tokën shqiptare këtë vit. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, e deklaroi gjatë çeljes së sezonit turistik në Golem, ku u shpreh se shumë shpejt  pritet të mbërrijë edhe çarteri i parë nga Rusia.

E ardhmja e rajonit është paraqitja në një ofertë të përbashkët turistike. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, e deklaroi gjatë hapjes së sezonit turistik në Golem, ndërsa theksin e vuri tek koordinimi mes palëve.

Blendi Klosi: “Standartet i kemi të njëjta, mundësitë dhe argëtimet i kemi të njëjta natyrën e kemi shumë të bukur, kushtet i kemi po ashtu shumë të mira dhe ndaj na mbetet që vetëm të koordinohemi dhe atë që kanë bërë djemtë ta ndjekim të gjithë së bashku”.

Gjatë ceremonisë u dhanë edhe çmime mirënjohje edhe për tur-operatorët nga Sllovakia, Polonia, Hungaria dhe Rusia që kanë sjellë çarterat e parë në Shqipëri, numri i të cilëve pritet të jetë mbi 300.

Blendi Klosi: “Tui është kompania më e madhe në botë dhe afrimi për herë të parë i një çarter nga Rusia hap përSshqipërinë një histori krejt të re përsa i përket turizmit botëror, pasi Tui shënon një rritje globale me rreth 30 për qind çdo vit duke qenë lideri i padiskutueshëm në turizmin botëror”.

Sipas ministrit të Turizmit dhe Mjedisit, shtimi i numrit të turistëve mundësoi rritjen e kapaciteteve të hoteleve dhe përmirësimin e cilësisë së shërbimit përgjatë bregdetit shqiptar. Më pas, mbrëmja vijoi me një paradë të veshjeve tradicionale dhe muzikë shqiptare./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono