Çdo ditë 7 vjedhje banesash e biznesesh, policia apelon

15:32 | 09/06/201915:320

Në muajin maj, mesatarisht çdo 24 orë u raportua në Drejtorinë e Policisë së Tiranës 7 vjedhje objektesh, nga të cilat 5 ishin banesa dhe dy biznese. Qytetarët që lenë banesat vetëm u kujtohet të mos publikojnë vendndodhjen nëpërmjet rrjeteve sociale, por këto njoftime nuk merren parasysh nga një pjesë e mirë e tyre.

Në verë shtohen ditët e pushimeve për shumë njerëz, ndërsa për hajdutët e banesave shtohet puna.

Vazhdimisht ata sofistikojnë mënyrat e vjedhjes së apartamenteve dhe dyqaneve, duke krijuar mënyrë dhe metoda të reja. Policia apelon qytetarët për kujdes të shtuar, pasi gjatë muajit maj në Tirane janë denoncuar në polici mesatarisht 7 vjedhje objektesh, 5 nga të cilat ishin apartamente banimi. Nuk i kanë shpëtuar grabitjes as bizneset, ku çdo ditë sipas uniformave blu janë grabitur rreth 2 të tilla.

Sipas Specialistëve të Krimeve Kundër Pronës, zbulimi i grupeve kriminale dhe dënimi i tyre në gjykatë ka qenë më i lartë krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, por pavarësisht kësaj, numri i denoncimeve të grabitjeve nuk është ulur.

Qytetarët që lenë banesat vetëm u kujtohet të mos publikojnë vendndodhjen nëpërmjet rrjeteve sociale, por këto njoftime nuk marren parasysh nga një pjesë e mirë e pushuesve.

Ndërkohë, fenomeni  i vjedhjeve është një shqetësim edhe  në zonat bregdetare. Ekspertët pohojnë se, një pjesë e mirë e vjedhjeve kryhen nga grupet kriminale që më herët kanë operuar në Tiranë, të cilat gjatë verës zhvendosen në banesat e qytetarëve në bregdet, si Durrës, Golem, Vlorë, Sarandë dhe Shëngjin. Në 7 zonat më të mëdha bregdetare, vitin e kaluar u regjistruan çdo ditë 20 grabitje./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono